Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... necompetenta teritoriala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

necompetenta teritoriala

Buna ziua,

Am o actiune deschisa la o judecatorie in calitate de reclamant. Paratul a invocat in intampinare exceptia necompetentei teritoriale a judecatoriei unde am deschis eu actiunea, iar judecatorul a admis-o.
Intrebarea mea este ce trebuie sa fac eu in calitate de reclamant in acest caz?
Ce se intampla cu dosarul? Il trimite judecatoria unde am depus eu actiunea catre ju
judecatoria competenta?

Multumesc
I
Daca au admis exceptia, dosarul va fi inaintat judecatoriei competente si veti fi citat de acolo.
Daca instanta s-a declarat necompetenta, impotriva hotararii se poate exercita recurs in termen de 5 zile de la pronuntare. Dosarul este trimis instantei competente de indata ce hotararea de declinare a competentei a devenit irevocabila.