Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionare.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionare.

buna seara. sotul este nascut pe 06.12.1964. a lucrat 11 ani grupa 1 , 5 ani grupa 2 , 10 ani grupa speciala de munca , un an armata , un an somaj . puteti sa-mi spuneti cu acesti ani se poate pensiona anticipat ? in ce an se poate pensiona mai repede ? multumesc anticipat.
Limita de varsta 54 de ani si 6 luni.
Pensia anticipata sau anticipata partiala nu prezinta interes,fiind la 60 de ani.
ma scuzati am gresit . 11 ani de grupa 1 , 5 ani grupa 2 , 5 ani conditii deosebite de munca , un an armata , un an somaj .
In aceste noi conditii nu indepliniti conditia de stagiu complet(35 de ani).
Aveti doar 31 de ani.
Daca veti indeplini conditia de stagiu complet,reducerea va fi de 7 ani si 6 luni din 65.
va multumesc pt raspunsuri , dar daca nu voi mai cotiza si raman pe cartea de munca doar cu ce v-am scris pot cere anticipata la 60 de ani ?
Pentru pensie anticipata la 60 de ani conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Pentru pensie anticipata partiala la 60 de ani conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.