Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Registre obligatorii pentru microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Registre obligatorii pentru microintreprindere

O microintreprindere (prestari servicii), cu impozit pe venit, fara salariati, fara tva, ce registre completeaza? Registru jurnal, registru jurnal de incasari si plati, sau registrul de evidenta fiscala? Daca este in contabilitate partida simpla, mai completeaza cartea mare si balanta de verificare lunara?
Buna dimineata,
Microintreprinderea nu poate tine contabilitate in partia simpla. Obligatoriu trebuie sa conduca evidenta contabila in partida dubla.
Registrele contabile obligatorii: Registrul - inventar, registrul -jurnal.
Va multumesc.Am gresit eu, era vorba de sistemul simplificat de contabilitate.Deci registrul jurnal, cartea mare si balanta de verificare lunar?
nitmar, utilizator
Sistemul simplificat de contabilitate a fost inlocuit din 1 ianuarie 2015 cu sistemul european de raportare financiara simplificat, potrivit Ordinului MFP nr. 1802/2014, publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 963 din 30 decembrie 2014 si care a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2015.
Va multumesc.