Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pasaport minor italian
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pasaport minor italian

Buna ziua! Sunt casatorita ....dar despartita in fapt,cu un cetatean italian si am un copil de 12 anisori , nascut in italia ( pasaport italian expirat in prezent).l am dat in judecata in Romania pt pensia alimentara, ramanand definitiva si irevocabila sentinta, copilul ramane in custodia mea la domicliul meu ,iar tatalui i a dat drept de vizita (2 ori pe luna, dar nu l viziteaza). Imi mai trebuie procura de la el sa i fac pasaport daca copilul e in custodia mea? Mentionez ca minorul are certificatul transcris in Romania si ca are pasaportul italian expirat din 2012! Trebuie sa ma duc la consulatul italian din Romania? Si o ultima intrebare .Pot pleca cu copilul in londra fara acordul tatalui? Multumesc frumos!
carm3n45, utilizator
daca in sentinta scrie ca aveti custodie exclusiva nu
Nu, nu scrie . Scrie doar ca imi este incredintat mie si tatal are drept de vizita de 2 ori pe luna.
atunci aveti nevoie.