Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintoarcerea la munca din CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintoarcerea la munca din CCC

Buna ziua.
Am si eu o intrebare: sunt in crestere copil de pana la 2 ani si as vrea sa incep munca, cand pot sa ma intorc in campul muncii mai repede fara sa pierd indemnizatia de insertie? Sotul e obligat sa-si ia o luna de crestere copil?
Astept raspuns urgent. Va multumesc.
1. - Daca ati optat pentru CCC pana la varsta de 2 ani si reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie, de 500 lei lunar, pana va implini copilul 2 ani.
- Puteti sa reluati activitatea si inainte de a implini copilul 1 an dar veti beneficia de stimulentul de insertie tot dupa ce implineste copilul 2 ani.

2. Tatal nu este obligat sa intre in CCC dar daca indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci, fie ca el intra sau nu cel putin o luna in CCC, veti beneficia de stimulentul de insertie numai pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 1 an si 11 luni.