Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal

Care sunt pasii de urmat de catre angajator atunci cand o salariata solicita acordarea concediului de risc maternal fiind gravida si face dovada cu adeverinta eliberata de medic? Cine se ocupa din partea angajatorului - resursele umane sau protectia muncii? Multumesc!
1. In cazul in care o salariata anunta in scris angajatorul asupra starii sale fiziologice de graviditate, anexand un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care sa ii ateste aceasta stare si aceasta desfasoara la locul de munca o activitate care prezinta riscuri pentru sanatatea sau securitatea sa ori cu repercusiuni asupra sarcinii si alaptarii, angajatorul este obligat sa ii modifice in mod corespunzator conditiile si/sau orarul de munca ori, daca nu este posibil, sa o repartizeze la alt loc de munca fara riscuri pentru sanatatea sau securitatea sa, conform recomandarii medicului de medicina muncii sau a medicului de familie, cu mentinerea veniturilor salariale.

2. Daca angajatorul, din motive justificate in mod obiectiv, nu va putea sa indeplineasca obligatia mentionata anterior salariata gravida are dreptul la concediu de risc maternal.
Prin urmare, angajatorul are obligatia de a-i aproba cererea de intrare in concediu de risc maternal.

3. Cine se ocupa de aceasta problema trebuie sa fie prevazut in regulamentul de organizare si functionare a angajatorului.