Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ordonator de credite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ordonator de credite

Buna ziua,
Lucrez intr-o pimarie ca inspector la compartimentul contabil. Primarul vrea sa imi delege atributiile de ordonator de credite iar eu nu vreau. Ce pot face in aceasta situatie? Daca nu pot refuza legal cum fac cu situatiile pe care le intocmesc, tot eu le aprob la plata? Si cum voi fi salarizata? Mentionez ca sunt personal contractual.
Ordonatorii principali de credite pot delega această calitate înlocuitorilor de drept sau altor persoane împuternicite în acest scop. Prin actul de delegare, ordonatorii principali de credite vor preciza limitele şi condiţiile delegării. (legea 273/2006, art.21 alin.3).

Si, insist, cum semnez ca bun de plata pe situatii intocmite tot de mine ?
Asa cum prevede legea , trebuie sa stabileasca si limitele delegării.

Explicati primarului ca nu puteti semna acele situatii, avand in vedere si noile atributii pe care vi le va da.
Am inteles, mai ramane problema cu salarizarea, va fi tot cea de pana acum ?
In opinia mea , nu cred ca vi se va mai adauga ceva la salariu.