Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... imprumuturi
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

imprumuturi

Am o firma,in 2008 am avut un contract de imprumut cu o persoana fizica, banii i-am primit prin cont bancar a firmei.Considerand ca suntem de buna credinta, am dat persoanei respective un card pe contul firmei din care sa-si retraga banii cand avea nevoie, anuntandu-ma cand retrage banii. Dar nu a fost de buna credinta si a retras mult mai multi bani. Cand am vazut am blocat cardul. Intre timp a decedat si familia a dat firma in judecata cerand banii de pe contract. Am depus documente prin care rezulta ca au fost scosi mult mai multi bani de pe card(de el si de fiul lui care a folosit si el cardul). Eu am castigat procesul acum cateva zile, dar ei vor face recurs. Intreb: pentru diferenta de bani ce i-a folosit el , peste suma din contract, pot deschide actiune separata ? sau pot cere acest lucru la recurs? Multumesc

complectare la precedent "sa scoata cat are nevoie in cadrul sumei din contract"
Gabriela Pintea, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
Legat de raspunsul Dnei Av Paula: pot deschide litigiu sau proces? Suma nu este prescrisa ? multumesc
Intrebati de prescriptie, dar nu ziceti cand au depasit limita imprumutata..
~ Conținut șters la cerere ~