Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare certificat de nastere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare certificat de nastere

Buna ziua.Imi cer scuze de deranj as dori sa stiu ce pot face sau ce trebuie sa fac ptr a schimba numele tatalui dintr-un certificat de nastere a unui bebe de 3 luni.mentionez ca el este tatal biologic.
A fost recunoscut de alt tata? S-a facut tagada paternitatii? Fara prea multe detalii din partea dvs, cred ca trebuie sa se faca o actiune in instanta cu o expertiza INML care sa dovedeasca cine este tatal si tot prin aceasta hotarare sa se dispuna rectificarea numelui tatalui sau dupa caz, trecerea numelui tatalui copilului.
Explicati mai detaliat situatia in care va aflati.
Cabinet Avocat Anda Belea, Avocat
Nu inteleg ce doriti.. sa schimbati numele tatalui din certificat? pai si-a schimbat tatal numele sau vreti sa schimbati tatal din certificat ?
da a fost recunoscut de fostul sot de care sunt despartita dar inca nu s.a finalizat divortul.nu nu s.a facut tagada paternitati.
Trebuie facuta tagada paternitatii de catre fostul sot, apoi recunoasterea de catre tatal real toate in instanta
mai exact ce inseamna?
am inteles numa in instanta pot rezolva totul multumesc frumos ptr raspunsuri.
si daca eu dupa finalizarea divortului ma recasatoresc cu tatal biologic a copilului tot in instanta trebuie umblat.

gi-jane2, moderator