Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actiunea de tagada paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actiunea de tagada paternitate

buna ziua! doresc sa va relatez un caz...o femeie ,care era casatorita ,dar era separata de cativa ani de sotul ei, a dat nastere unui copil cu un alt barbat,care i va deveni sot. in momentul nasterii copilului ,femeia nu era divortata,si copilul nascut a trebuit sa il treaca pe numele fostului sot..tatal natural al copilului doreste sa il treaca pe numele lui si nu stie exact ce pasi trebuie urmati..am inteles ca ar trebui sa mearga mama copilului in instanta pt a incepe o actiune de tagada..va rog, daca puteti da detalii exacte despre pasii care trebuie urmati pt a reusi sa treaca copilul pe numele tatalui sau natural
Cand a nascut copilul mai exact ?
in timpul casatoriei ,mai exact cu 3 luni inainte de a divorta
@ macoalex

Trebuie facuta tagada paternitatii, prima data. Apoi trebuie facuta recunoasterea copilului de catre tatal biologic, inteleg ca este actualul sot al mamei.

Parerile sunt impartite: intr-o opinie se sustine ca trebuie facute 2 actiuni separate, consecutive; in alta opinie se sustine ca pot fi facute ambele actiuni intr-una singura.

Personal, impartasesc prima opinie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
Nu trebuie introduse 2 actiuni ci doar una aceea de tagada. Recunoasterea o face ulterior tatal impreuna cu mama la starea civila.