avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal

Buna ziua,
as vrea sa stiu cum procedez, cand vind un produs catre o persoana fizica si livrarea fac printr-un delegat? Pana acum am facturat produsul x, pe factura am emis o chitanta, documentele am transmis impreuna cu produsul prin sofer (angajatul firmei), chitanta fiind operata in ziua incasarii (intoarcerii delegatului). Daca din 1. martie nu mai pot emite chitanta catre persoane fizice, cum procedez cu bonuri fiscale?
Cel mai recent răspuns: P-Sophie88 , utilizator 16:03, 3 Martie 2015
unde scrie ca de la 01.03.2015 nu se mai poate emite chitanta catre PF ?sant si eu interesata de acest subiect .
Eu de aici am citit [ link extern ]
"Este interzisa inmanarea catre client a altui document care atesta plata contravalorii bunurilor sau serviciilor prestate, decat bonul fiscal"-, deci banuiesc ca nici chitanta nu poate inlocui bonul fiscal...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturare persoane fizice aling aling Buna ziua! Sper sa ma ajutati. Voi lansa un site prin intermediul caruia atat persoanele juridice cat si persoanele fizice vor putea sa-si promoveze ... (vezi toată discuția)
Ce documente emite ii? Argali Argali Buna ziua, Am infiintat de curand o II cu obiect de activitate Comert prin Internet si v-as ruga sa-mi oferiti raspuns ptr cateva neclaritati inainte de a ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat, nelamurire alina240 alina240 Buna ziua. Am o firma cu obiect de activitate prestari servicii, serviciile sunt prestate si catre persoane juridice si catre persoane fizice. Desigur detin ... (vezi toată discuția)