Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupe de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupe de munca

director comercial - in ce grupa de munca se incadreaza?
beneficiaza de reducerea perioadei in vederea pensionarii - spre exemplu, luna 1, 1958, F poate beneficia in 2015 de reducerea stagiului si iesi la pensie anticipat?
1. Nu functiile se incadreaza in grupe superioare de munca ci locurile de munca.

2. Ar trebui sa aveti inregistrata in carnetul de munca perioada in care ati lucrati grupe superioare de munca precum si baza legala.

3. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

4. Puteti solicita:

- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in ianuarie 2019;

- pensia anticipata partiala, la 56 de ani, adica oricand de acum inainte, daca aveti un stagiu de cotizare de cel putin 31 de ani;

- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani, adica oricand de acum inainte, daca aveti un stagiu de cotizare de cel putin 39 de ani.

5. Pentru perioadele lucrate in grupe superioare de munca se acorda un supliment la stagiul de cotizare astfel:
- pentru 1 an lucrat in gr. I de munca se acorda 6 luni;
- pentru 1 an lucrat in conditii speciale de munca se acorda 6 luni;
- pentru 1 an lucrat in gr. a II-a de munca se acorda 3 luni;
- pentru 1 an lucrat in conditii deosebite de munca se acorda 3 luni.

6. De asemenea pentru lucrul in grupe superioare de munca se acorda o reducere a varstei standard de pensionare, in functie de perioada lucrata in astfel de conditii.
La pensia anticipata se iau in calcul studiile superioare?
Nu.