Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis auto suspendat in România dar doresc ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis auto suspendat in România dar doresc preschimbare in Anglia

Buna seara,

Pe scurt astăzi 05.03.15 am primit o scrisoare de la poliție cum ca am permisul suspendat pentru 120 zile începând cu 23.03.15 in urma unui proces pierdut...
Am si eu urmatoare întrebare dacă cer schimbarea permisului românesc in Anglia deoarce in doua zile plec(am găsit de munca ca șofer) se mai aplica suspendarea permisului in uk?
Autoritatile engleze vor solicita autoritatii emitente romanesti informatii despre valabilitatea permisului iar daca perioada de suspendare nu este efectuata nu il vor preschimba. Aveti obligatia predarii permisului si efectuarii pperioafei de suspendare.
Da doar ca nu a început încă perioada de suspendare si dacă apuc schimb permisul credeți ca mai se aplica suspendarea in cazul in care devin rezident uk?
Daca politia v-a notificat cu privire la perioada de suspendare inseamna ca sunteti deja in baza de date a politiei iar cand vor primi solicitarea de la autoritatile din UK acestia vor fi informati cu privire la stadiul permisului. Nu cred ca vor preschimba un permis suspendat sau in curs de suspendare. Nu cunosc ce declaratie teebyie data in Uk cind veti solicita preschimbarea.
Da o sa revin cu răspuns după ce trimit documentele pentru schimb. Nu se da declarație când se schimba trebuie doar un formular trimis împreună cu documentele. Mulțumesc
Dacă cineva știe rog sa mă ajute cu un răspuns!
salut !
Ai rezolvat cu preschimbarea !? sunt si eu in aceeasi situatie !