Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invalid
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invalid

Cui ma adresez ,ca sa beneficiez de pensie de invaliditate dupa o operatie pe creier si actele necesare ?
Pensia de invaliditate:

• cerere tip pentru înscrierea la pensia de invaliditate;
• actele menţionate la pensia pentru limită de vârstă;
• decizia medicală asupra capacităţii de muncă (original);
• adeverinţa din care să rezulte data încetării plăţii indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă/copia ultimului certificat de concediu medical sau, după caz, adeverinţă din care să rezulte data încetării calităţii de asigurat (original);
• documentele necesare dovedirii accidentului de muncă sau bolii profesionale, după caz;

Pensia pentru limită de vârstă, anticipată şi anticipată parţială:

• cerere tip pentru înscrierea la pensie ;
• acte de vechime:

- carnetul de muncă (original şi copie);

- adeverinţe privind vechimea în muncă sau vechimea în serviciu realizată, completate potrivit legii;

- adeverinţa privind sporurile cu caracter permanent reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de muncă (original);

- adeverinţa privind condiţiile de muncă deosebite, speciale şi/sau alte condiţii (original);
• actele de stare civilă ale solicitantului:

- BI/CI;

- certificat de naştere şi de căsătorie (original şi copie);
• livretul militar (original şi copie);
• diploma de absolvire a învăţământului universitar (original şi copie) şi adeverinţa din care să rezulte durata normală, perioada studiilor şi faptul că acestea au fost urmate la zi;
• dovada încetării calităţii de asigurat în cazul înscrierii la pensie anticipată sau pensie anticipată parţială, pentru persoanele care, la data solicitării, nu mai au calitatea de asigurat (original);
• adeverinţă care să ateste perioadele de activitate realizate după data de 1 ianuarie 2011 (original);
• dovada echivalării de către statul român a cursurilor desfăşurate în cadrul unor instituţii de învăţământ universitar din străinătate;
• procura specială, pentru mandatar (original şi copie);
• acte pentru dovedirea calităţii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, republicat, şi/sau al Legii recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din Decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987, cu modificările şi completările ulterioare.

Carp Mircea, utilizator