Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare

Buna seara!
Lucrez la o scoala gimnaziala si as vrea sa atrag fonduri extrabugetare prin o sponsorizare. Vreau sa stiu de ce acte contabile justificative am nevoie. Multumesc!
Se intocmeste un contract de sponsorizare si se incaseaza banii.
Operatiunile sunt legale daca sponsorizarile se fac cu respectarea conditiilor prevazute in Legea 32/1994 privind sponsorizarea. Din punct de vedere contabil e suficient contractul si documentul de incasare (chitanta, extras de cont etc)
Trebuie sa va interesati daca puteti atrage banii direct catre scoala sau nu cumva sponsorul ii vireaza la consiliul local si apoi el trebuie sa vii dea. Caci daca e valabila a doua varianta, sunt cam slabe sanse sa-i mai vedeti. Cel mai bine e sa va infiintati la nivel de scoala o asociatie a parintilor (asociatie formata numai din parinti dar care poate activa an dupa an, si prin intermediul careia sa atrageti fonduri ca orice ong). Chiar va sfatuiesc sa va axati pe aceasta idee. Cu acesti bani puteti sa acoperiti cheltuieli de reparatii, de achizitii de bunuri, de deplasare in excursii pentru copii, de achizitiie de carti, de decontarea unor cheltuieli pentru concursuri scolare, cheltuieli cu premiile.