avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită contestaţie la executarea silită
Discuție deschisă în Executare silită

contestaţie la executarea silită

Bună dimineaţa.Vă rog să-mi spuneţi cum procedează executorul cînd are de făcut o executare silită.Dacă executearea silită se poate amîna sau opri?termen, motive.Mulţumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters347566 , utilizator 08:25, 6 Martie 2015
Executorul judecatoresc dupa ce a primit cererea din partea creditorului si hotararea judecatoreasca definitiva demareaza procedura de executare silita
Solicita date la autoritati pentru aflarea bunurilor in evidenta debitorului,dupa care dispune procedura de executare silita asupra bunului imobil/mobil/conturi/drepturi salariale
Pentru motive intemeiate,in termen de15 zile de la comunicarea somatiei,partea interesata poate formula contestatie impotriva executari silite
Mulţumesc pentru răspuns.Executorul trimite doar somaţie debitorului sau îl şi citează pentru a sta de vorbă la cabinet, pentru a afla mai multe de la debitor?
Executorul judecatoresc pentru respectarea procedurii de executare are obligatia sa intocmeasca si sa comunice somatie debitorului
Acesta ,daca are interesul poate desfasura personal demersuri la executorul judecatoresc
Mulţumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita ionmarius03 ionmarius03 Buna ziua, va adresez si eu o intrebare. Acum 7 ani am facut un credit din care am putut sa platesc doar 4 ani, deoarece apoi am ramas fara servici, ulterior ... (vezi toată discuția)
Daca debitorul este declarat insolvabil voi mai putea recupera sumele cand va deveni solvabil? desirelia75 desirelia75 am de recuperat ch de judecata.am fost la executor, au trecut 3 ani si nu a putut fi executat deoarece nu are bunuri sau venituri pe numele sau.executorul va ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobil in lipsa proprietarului tada tada Buna ziua, In urma cu 3 luni am inaintat o cerere de executare silita pentru recuperarea unei sulte. Pe scurt: In prima faza, dupa obtinerea incuviintarii ... (vezi toată discuția)