Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Buna seara,sotul meu era proprietar pe o garsoniera de 1 an de zile si odata cu recensamantul cei de la o firma de recuperari l-au gasit cu un bun imobil au inceput sa-i trimita scrisori,intre timp a facut donatia ,garsoniera pe numele mamei lui si tot primeste scrisori cu executare silita,cu toate ca plata impozitului vine pe numele mamei.
Se poate intampla ceva rau?
Daca donatia a fost facuta dupa inceperea executarii , se poate anula pentru ca este facuta in frauda creditorilor.
Inainte de a primii scrisoarea de executare
Donatia poate fi desfiintata,pe calea actiunii pauline(revocatorii ).

Acţiunea revocatorie

Art. 1562
Noţiune
(1) Dacă dovedeşte un prejudiciu, creditorul poate cere să fie declarate inopozabile faţă de el actele juridice încheiate de debitor în frauda drepturilor sale, cum sunt cele prin care debitorul îşi creează sau îşi măreşte o stare de insolvabilitate.
(2) Un contract cu titlu oneros sau o plată făcută în executarea unui asemenea contract poate fi declarată inopozabilă numai atunci când terţul contractant ori cel care a primit plata cunoştea faptul că debitorul îşi creează sau îşi măreşte starea de insolvabilitate.

Da, cred ca donatia a fost facuta in dauna creditorului, altfel nu vad ce cauza sa fi avut donatia aceea.
Totusi, trebuie verificata prescriptia.
Da,donatia a fost facuta in dauna creditorului,dar,firmele de recuperare pot ataca aceasta donatie?