Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Inscriere scoala clasa 0
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Inscriere scoala clasa 0

Buna ziua,
ce procedura as putea urma in urmatoarea situatie:

pentru inscrierea in clasa 0,trebuie ca domiciliu sa fie in apropierea scolii respective;
daca dorim sa mergem sa facem inscrierea la alta scoala intr-un alt cartier(unde locuiesc bunicii),ca acte trebuie sa intocmim?
-la notar se poate face declaratie de catre bunici?
Copiii ai căror părinți solicită înscrierea în clasa pregătitoare la școala de circumscripție vor fi înmatriculați la unitatea de învățământ solicitată.

Pe locurile libere, se înscriu și, ulterior, se înmatriculează copiii care provin din alte circumscripții școlare, inclusiv din alte localități, în conformitate cu solicitările părinților și cu prevederile metodologiei de înscriere a copiilor în învăţământul primar pentru anul şcolar 2015-2016.