Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Actiune daune accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Actiune daune accident

buna ziua,
victima unui accident de circulatie 25 zile.accident produs la bacau.soferul vinovat asigurat din bacau.victima din buzau.urmeaza sa chem in judecata asiguratorul si ca intervenient fortat soferul, care este instanta competenta?multumesc mult!
Cred ca mai ok este sa chemati in judecata pe sofer. Sa vina el si sa faca cerere de chemare in garantie in care sa cheme asiguratorul.
Victima nu are o relatie contractuala cu asiguratorul vinovatului. Eu asa vad speta.
Se va face la domiciliul soferului.
Conducatorul auto fiind asigurat, actiunea in instanta trebuie indreptata impotriva asiguratorului, iar conducatorul auto trebuie introdus in cauza in calitate de intervenient.
ing. Ioan Ciobanu