avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri primite cu titlu gratuit Legea nr. 251/2004
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri primite cu titlu gratuit Legea nr. 251/2004

buna ziua
daca ma poate ajuta cineva cu informatii privind primirea de bunuri cu titlu gratuit in cazul institutiilor publice respectiv primarie
am propunerea din partea unei persoane fizice domnul M. de a ni se acorda cu titlu gratuit, donatie saul alta forma de transmitere fara plata sau alta forma de recompensare a unui bun mobil catre primarie
este vorba de un instrument muzical folosit (nu este nou) si nu are acte de provenienta cu destinatia de a fii folosit de copii de la scoala de pe raza UAT (comuna) in masura in care exista profesor de muzica cu pregatirea necesara pentru a preda lectii de muzica la un instrument muzical
bun mobil pianina habar nu am valoarea model serie sau alte detalii
intrebarea este daca se aplica prevederile legii nr. 251/2004 si regulamentul de aplicare sau este exista alta lege care in care este reglementata situatia aceasta

va multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Asociatie nonprofit- scoala mrbal mrbal Se poate ca o asociatie nonprofit sa aiba activitate de instruire elevilor -scoala ( conform actului constitutiv) ? Membrii elevi pot plati sume lunare ... (vezi toată discuția)
Fundatie ong asociatie aliorneicev aliorneicev este legal sa infiintezi o asociatie/fundatie/ong pentru obtinerea de venituri in urma activitatii de predare cursuri instrumente muzicale?in legatura cu ... (vezi toată discuția)
membrii in consiliul director la o asociație de părinți. Stan Lidia Stan Lidia Bună ziua! Am și eu doua întrebări legate de o asociație de părinți: 1. Un părinte, fost vicepreședinte al asociației, profesor în același timp, ... (vezi toată discuția)