avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1238 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil in urma partajului, plata sultei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil in urma partajului, plata sultei

Buna seara tuturor!
O sa incerc sa scriucat mai pe scurt si cat mai clar, astfel incat si raspunsurile sa fie pe masura.

Un partaj ce s-a solutionat cu hotarare judecatoreasca in favoarea doamnei (debitor), dar care trebuie sa plateasca o sulta domnului (creditor).

Doamne doreste sa vanda imobilul unei terte persoane, insa nu stie daca o poate face fara sa achite integral sulta inainte.

Acum intrebare:
Poate vinde acel imobil, iar ulterior sa plateasca sulta din banii obtinuti sau trebuie mai intai sa plateasca sulta si apoi sa vanda imobilul?

Pentru orice raspuns o sa va rog sa imi enumeratii pasii.

Cu stima,
Mihai
Cel mai recent răspuns: Mstr , utilizator 16:22, 11 Aprilie 2019
Doamna este proprietara apartamentului din momentul ramanerii definitive a sentintei. Deci poate dispune de imobil, poate sa-l vanda oricand vrea. Sulta in schimb este o sarcina care este inscrisa la O.C.P.I. In aceste conditii vanzarea se poate face cu sau fara preluarea sarcinii. Daca se face dovada achitarii sultei anterior vanzarii, se radiaza sarcina si vanzarea se face fara sarcini. Daca nu se face dovsda achitarii sultei, vanzarea se poate face cu preluarea de catre cumparator a sarcinii si deci cumparatorul va fi obligst la plata sultei. Cand va face cumparatorul dovada platii sultei va radia sarcina.
Poate primi avans, incheie precontract, plateste sulta, domnul da declaratie ca a primit si nu mai are pretentii, cu acea declaratie merge la OCPI si radiaza sarcina si in sfarsit, vinde liber de sarcini.
Va multumesc pentru raspunsuri. O zi frumoasa si o primavara frumoasa in continuare.
In baza carui art.preia cumparatorul aceasta sarcina de a plati sulta?

Traian Danceanu a scris:

Doamna este proprietara apartamentului din momentul ramanerii definitive a sentintei. Deci poate dispune de imobil, poate sa-l vanda oricand vrea. Sulta in schimb este o sarcina care este inscrisa la O.C.P.I. In aceste conditii vanzarea se poate face cu sau fara preluarea sarcinii. Daca se face dovada achitarii sultei anterior vanzarii, se radiaza sarcina si vanzarea se face fara sarcini. Daca nu se face dovsda achitarii sultei, vanzarea se poate face cu preluarea de catre cumparator a sarcinii si deci cumparatorul va fi obligst la plata sultei. Cand va face cumparatorul dovada platii sultei va radia sarcina.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate incheia un contract de vanzare cumparare cu preluarea sultei de catre cumparator eugen43 eugen43 Buna ziua, Va rog sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare : se poate incheia in contract de vanzare-cumparare in forma autentica cu preluarea sultei de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, socrul meu si soacra mea au cumparat un apartament ... GeaninaS GeaninaS Buna ziua, socrul meu si soacra mea au cumparat un apartament de la cineva. Soacra ea a facut o cerere catre Judecatoria sector 5 in care specifica ca ... (vezi toată discuția)
Executare silita - sulta mgb1ro mgb1ro Buna ziua, In urma unei sentinte civile definitive am apelat la un executor judecatoresc cu care am incheiat un contract de executare silita. Este vorba ... (vezi toată discuția)