Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere Titlu de proprietate

Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
Bunicii mei (parintii tatalui) au cumparat un teren pe care au construit o casa ulterior, inainte de anul 1990 cu o chitanta de mana.
Ei au decedat la fel si tatal meu!
As vrea sa obtin titlul de proprietate si sa fac succesiunea.
Mentionez ca mama si cei 3 frati ai mei, imi vor da procuri cum ca imi cedeaza aceasta casa si terenul. In toti acesti ani impozitul a fost platit.
Tatal meu a fost singurul mostenitor.
Intrebarea mea este: voi putea obtine titlul de proprietate? La ce costuri sa ma astept? Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns!
Trebuie sa faceti actiune in instanta pentru uzucapiune. Daca aveti si casa, pentru casa faceti actiune de accesiune.
Taxa de timbru la valoarea terenului si a casei. Probabil intre 5.000 si 10.000 lei, depinde de suprafata si locatie.
Expertiza topografica. 1000 de lei.
Onorariu avocat.