avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere Titlu de proprietate

Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
Bunicii mei (parintii tatalui) au cumparat un teren pe care au construit o casa ulterior, inainte de anul 1990 cu o chitanta de mana.
Ei au decedat la fel si tatal meu!
As vrea sa obtin titlul de proprietate si sa fac succesiunea.
Mentionez ca mama si cei 3 frati ai mei, imi vor da procuri cum ca imi cedeaza aceasta casa si terenul. In toti acesti ani impozitul a fost platit.
Tatal meu a fost singurul mostenitor.
Intrebarea mea este: voi putea obtine titlul de proprietate? La ce costuri sa ma astept? Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 07:23, 12 Martie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa faceti actiune in instanta pentru uzucapiune. Daca aveti si casa, pentru casa faceti actiune de accesiune.
Taxa de timbru la valoarea terenului si a casei. Probabil intre 5.000 si 10.000 lei, depinde de suprafata si locatie.
Expertiza topografica. 1000 de lei.
Onorariu avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe timbru si judiciare pentru un proces de uzucapiune coyotu27 coyotu27 Buna ziua, Intentionez sa deschid un proces de uzucapiune pentru un teren si casa construita pe acest teren. Terenul a fost cumparat in 1957 (atunci s-a ... (vezi toată discuția)
Lipsa act proprietate asupra imobilului florinbarbu florinbarbu Parintii mei locuiesc de peste 50 de ani intr-o casa la tara . La momentul respectiv nu a existat nici un act de transfer de proprietate (vanzare/cumparare, ... (vezi toată discuția)
Uzucapiuni ContSters127432 ContSters127432 In anul 1959 tatal meu , actualmente decedat,a construit o casa de locuit cu suprafata utila de 48 mp.,un grajdi si anexe pe o suprafata de teren de 600 mp. ... (vezi toată discuția)