Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuielile la asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuielile la asociatia de proprietari

Salariul femei de serviciu cum se plateste ? Pe persoana sau pe cota indiviza? Si salariul instalatorului la fel?
care articol din lege specifica asta?
Art 44 din Hg nr 1588/2007
Cheltuielile pe cota parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei de proprietari cu privire la proprietatea comuna cu privire la fondul sau fondurile pentru lucrari de intretinere,service,reparatii si,dupa caz ,de consolidare,
reabilitare,eficienta energetica,modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in si pe proprietatea comuna,astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere:subsolul;uscatorie;terasa;ascensorul;interfonul-partea de instalatie de pe proprietatea comuna;centrala termica proprie,crematoriul;tubulatura de evacuare a deseurilor menajere;structura de resistenta ;fatadele;acoperisul si altele asemenea,
conform prevederilor din acordul de asociere;personalul angajat sau contractat al asociatiei ;salarii sau remuneratii pentru administrator,contabil,casier,instalator,
electrician,portar,cheltuielili pentru curatenie
;indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari pori persoanelor alese presedinte,membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori;prime credite bancare;contracte sau polite de asigurari;alte servicii administrative catre proprietatea comuna
multumesc mullt ,dar la asociatia noastra femeia de servici e platita pe nr.de persoane.
Si pe nr. de persoane ce se plateste?
Pe numarul de persoane se repartizeaza gazul, energia electrica pentru ascensor (se pot scutii persoanele care locuiesc la parter si etajul 1 daca la etajele superioare nu este uscator sau administratia, in condominiile cu ascensor), energia electrica pentru parti comune, gunoiul si diferentele de apa in functie de regulamentul asociatiei, daca aceste diferente sunt repartizate si pe numarul de persoane.
Salariile se repartizeaza DOAR pe cota-parte indiviza, exclos pe numarul de persoane.
Cred ca apartamentul administratorului este foarte mare si locuiesc putine persoane, nu?