avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Va rog mult verificati daca am formulat bine recursul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Va rog mult verificati daca am formulat bine recursul impotriva incheierii de sedinta.

Dosar nr. ..........
Sedinţa din 17.02.2015


Către,
JUDECĂTORIA .........., Str.....................

Subsemnata reclamantă ...................................., reprezentant legal al minorei ............................., formulez următorul:

RECURS ȊMPOTRIVA INCHEIERII DE SEDINŢA din 17.02.2015
şi repunerea cauzei pe rol
Ȋn şedinţa din data de 17.02.2015 instanţa a dispus suspendarea cauzei în temeiul art. 411 alin. (1) pct. 2 N.C.P.C retinând eronat că nici una dintre părţi n-a cerut judecarea în lipsa.
Ȋn fapt, în completarea de acte depusă de subsemnata la dosar în data de 23.01.2015, primul paragraf conţine exact această cerere de judecare în lipsă şi anume: “Ȋn primul rând, rugăm instanţa să judece cauza chiar dacă vom lipsi la dezbateri” (anexa 1).
Ȋn concluzie, vă rugăm să corectaţi această eroare şi să dispuneţi repunerea cauzei pe rol.

Depunem: prezentul recurs, anexa 1 și copii pentru comunicare.


Cluj Napoca Semnatura

Cel mai recent răspuns: Cris1971 , utilizator 10:42, 14 Martie 2015
A aparut pe portal inregistrarea recursului meu, pe prima pagina apare o stampila dreptunghiulara cu textul: "se va inainta impreuna cu dosarul instantei competente".

Ce inseamna asta? O trimit ei, trebuie sa fac eu ceva?
Ultima modificare: Vineri, 13 Martie 2015
Cris1971, utilizator
Nu. Cererea dvs. va fi înaintată instanței de recurs împreună cu dosarul de fond, așa cum este normal.
Ultima modificare: Vineri, 13 Martie 2015
Radu9, utilizator
Multumesc, aveti idee cat dureaza pana va aparea noul termen?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce s-a suspendat procesul de marire pensie alimentara? Cris1971 Cris1971 Buna ziua, am deschis proces marire pensie alimentara , primul termen a fost ieri 17.02.15. Inainte de primul termen de judecata, in 23 ianuarie am mai depus ... (vezi toată discuția)
Urgent - repunere pe rol Andreea.B Andreea.B Buna ziua, Am primit o citatie pt judecarea perimarii unui dosar. Pe Portal apare ca procesul a fost suspendat in baza art.242 alin.1 pct.2 cpc. Este ... (vezi toată discuția)
Repunerea pe rol a unui dosar geta_tabacu geta_tabacu va multumesc. am un dosar in care sunt chemata in judecata,Pot cere eu repunerea pe rol? dupa cit timp mi se poate aproba? (vezi toată discuția)