avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Urgent - Repunere pe rol
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Urgent - Repunere pe rol

Buna ziua,

Am primit o citatie pt judecarea perimarii unui dosar.
Pe Portal apare ca procesul a fost suspendat in baza art.242 alin.1 pct.2 cpc.

Este vorba despre judecarea in lipsa a cauzei si eu am cerut acest lucru.

Ce ar trebui sa cer? Repunere pe rol?
Ce taxe ar trebui sa platesc avand in vedere ca instanta nu a citit cererea bine?
Aveti un model al cererii care ar trebui depuse?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 08:50, 26 Octombrie 2009
Se pare ca intervenit perimarea daca ati primit citati pentru constatarea acesteia.
Totusi, termenul de perimare incepe sa curga de la data ultimului act de procedura facut in cauza si se suspenda pe timpul cat partea este impiedicata de a starui in judecata din cauza unor imprejurari mai presus de vointa sa, pe timpul suspendarii judecatii la cererea partilor si, in conditiile legii, pe timpul suspendarii de drept a judecatii.

Cerere de repunere pe rol a unei judecati suspendate


Domnule Presedinte,

Subsemnata ............................ cu domiciliul in ................, in calitate de ................. in actiunea care formeaza obiectul dosarului nr. ...../......... al Judecatoriei .............. va rugam sa dispuneti repunerea pe rol a cauzei susmentionate, suspendata la termenul din .......... datorita ...................... .

Precizam ca suspendarea judecatii s-a facut potrivit incheierii .............. .

In drept, ne intemeiem cererea pe prevederile art. 245 C. de procedura civila.

Anexam prezentei dovada achitarii taxei de timbru.

Data ..............

Semnatura

...................

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ......................
nu mai ai nimic de facut.
Trebuia sa solicitati repunerea pe rol, inainte de perimarea dosarului.Acum nu mai aveti ce face.Eventual, daca mai sunteti interesata de proces, si mai sunteti in termen un alt dosar(o alta cerere de chemare in judecata).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repunerea pe rol a unui dosar geta_tabacu geta_tabacu va multumesc. am un dosar in care sunt chemata in judecata,Pot cere eu repunerea pe rol? dupa cit timp mi se poate aproba? (vezi toată discuția)
Suspendare-perimare proces comercial Clara8 Clara8 Buna ziua, este vorba despre a actiune aflata pe rol la Tribunalul Bucuresti. Am facut o cerere bazata pe imbogatirea fara just temei. Cererea a fost respinsa ... (vezi toată discuția)
Suspendare - perimare - repunere pe rol? PPPP PPPP Exista un recurs formulat de noi la un proces de pretentii ce s-a aflat in suspendare conf. 155 ind. 1 (neplata tx timbru pt. suma contestata). Dupa cele 6 ... (vezi toată discuția)