Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen prescriere executare silita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen prescriere executare silita

Buna seara,sunt un debitor intr-un contract de credit,garantat cu imobil,am ajuns in faza de executare silita ,dar nu am mai primit nici o somatie de la banca sau executor de mai bine de doi ani.
Va rog sa-mi spuneti care este termenul de prescriptie in acest caz si care este actul normativ unde este stipulat termenul.

Multumesc frumos

Noul Cod de Procedura Civila:

"CAPITOLUL V
Prescripţia dreptului de a obţine executarea silită

Art. 705
Termenul de prescripţie

(1) Dreptul de a obţine executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripţie este de 10 ani.

(2) Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a obţine executarea silită. În cazul hotărârilor judecătoreşti şi arbitrale, termenul de prescripţie începe să curgă de la data rămânerii lor definitive."