Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Admitere master
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Admitere master

Poate o universitate sa puna conditii suplimentare la inscrierea pentru examenul de admitere la studiile de master (altele decat ca acel candidat sa fi termninat un ciclu de licenta si sa aiba diploma)?

Este vorba de masterat in limba romana iar ca si conditii: certificat de competenta lingvistica intr-o limba de circulatie internationala.
ppnashu, utilizator
Nu numai ca poate impune conditii de admisibilitate pentru ciclul urmator, ci chiar o fac des, de ex. examen de admitere pentru master.
Admiterea la master se face pe baza unui examen. Intrebarea era daca se pot pune conditii suplimentare pentru a participa la examenul de admitere, sau examenul de admitere selecteaza pe cei care intra la master. Nu este acelasi lucru.