Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Transfer marfa de pe IF pe SRL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Transfer marfa de pe IF pe SRL

buna ziua! am si eu o problema.detin un magazine alimentar pe intreprindere familiala si as vrea sa deschid un srl pe care sa mut aceasta activitate. cum pot muta stocul de Marfa dupa if pe srl?
daca am 27 de ani si am avut doar if pot deschide srl d?
multumesc
La radierea I.F. veti vinde marfa din stoc catre dumneavoastra ca persoana fizica iar dupa infiintarea srl-ului, puteti sa o cumparati de pe persoana fizica pe firma.
Daca firma o veti deschide pana sa radiati I.F., veti vinde marfa direct catre srl.
Buna ziua,

Am un if cu decizie de radiere de la onrc din 30.10.2018 si pe care am un stoc de marfa pe care doresc sa il transfer catre un SRL.
La anaf inca nu am mers sa depun dovada radierii si nici memoria fiscala. Mai este posibil sa vand pe baza de factura acel stoc sau macar parte din el catre SRL? Altfel, ce se intampla cu stocul? Subt pasibila de amenzi pentru acesta?
Ce variante de calorificare imi raman?
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac de acum inainte.
Multumesc frumos!
lungutza, utilizator