avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1301 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Transfer marfa de pe IF pe SRL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Transfer marfa de pe IF pe SRL

buna ziua! am si eu o problema.detin un magazine alimentar pe intreprindere familiala si as vrea sa deschid un srl pe care sa mut aceasta activitate. cum pot muta stocul de Marfa dupa if pe srl?
daca am 27 de ani si am avut doar if pot deschide srl d?
multumesc
Cel mai recent răspuns: lungutza , utilizator 02:25, 12 Decembrie 2018
La radierea I.F. veti vinde marfa din stoc catre dumneavoastra ca persoana fizica iar dupa infiintarea srl-ului, puteti sa o cumparati de pe persoana fizica pe firma.
Daca firma o veti deschide pana sa radiati I.F., veti vinde marfa direct catre srl.
Buna ziua,

Am un if cu decizie de radiere de la onrc din 30.10.2018 si pe care am un stoc de marfa pe care doresc sa il transfer catre un SRL.
La anaf inca nu am mers sa depun dovada radierii si nici memoria fiscala. Mai este posibil sa vand pe baza de factura acel stoc sau macar parte din el catre SRL? Altfel, ce se intampla cu stocul? Subt pasibila de amenzi pentru acesta?
Ce variante de calorificare imi raman?
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac de acum inainte.
Multumesc frumos!
Ultima modificare: Miercuri, 12 Decembrie 2018
lungutza, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stoc de marfa la pfa radiat din oficiu de onrc ROMANLOREDAN ROMANLOREDAN Un PFA radiat din oficiu de catre ONRC la data de 18.03.2019 are stoc de marfa, ba mai mult a mai si vandut din stoc cateva zile pana a aflat de radiere. ... (vezi toată discuția)
Radiere i.i datorita codurilor caen simonasn simonasn Buna ziua!Mi s_a radiat I.I datorita codurilor Caen si singura variantă pt a continua a trebuit sa deschid alta firma de data asta pe numele sotului(un ... (vezi toată discuția)
Stoc marfa dupa radiere si defiscalizarea casei de marcat paul2020 paul2020 Buna ziua. O ii neplatitoare de tva a fost radiata la cere la registrul comertului la data de 17.11.2022,casa de marcat a fost defiscalizata de o firma ... (vezi toată discuția)