Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS pentru venituri din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS pentru venituri din chirii

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca contributiile de sanatate CASS se platesc pentru veniturile din chirii, in situatia in care proprietarul roman are rezidenta- domiciliu stabil- si lucreaza in alta tara UE?

Multumesc.
Proprietarul poate sa fie rezident in orice alta tara (UE sau non UE), proprietatea se afla in Romania si atunci plateste taxele in Romania (impozit pe venit, cass, etc).
Va rog sa-mi spuneti daca contributiile de sanatate CASS se platesc pentru veniturile din chirii, in situatia in care proprietarul roman are rezidenta- domiciliu stabil- si lucreaza in alta tara UE?

Va rog sa exprimati mai clar daca cetateanul roman are domiciliul-rezidenta in RO sau in tara unde lucreaza pentru ca sant doua situatii total diferite din punct de vedere al CASS.