Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Evitare CORIGENTE
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Evitare CORIGENTE

Buna ziua , doresc sa aflu o lege de care doar am auzit si doresc sa aflu daca e adevarata sau falsa .Aceasta lege spune ca un profesor are obligatia sa efectueze ore suplimentare cu elevii de la clasa sa pentru a explica elevilor si reverifica elevii predispusi la corigenta pentru a promova semestrul, multumesc

#-o
Nu stiu existe un asemenea act normativ, cel mult unul administrativ emis pe plan local... insa urmand o interpretare logica Dvs. nu aveti nicio creanta asupra unui profesor care si-a predat materia.
La o discutie amicala, am auzit ca o profesoara aproape de inchiderea semestrului a anuntat la directiune ca are 3 elevi care raman corigenti,raspunsul directorului a fost "ai urmat toti pasi ?ai efectuat ore cu elevii separat sa vezi daca nu poti sa i salvezi ?ai complectat toate actele?"sa verifice ce scrie in regulament si sa fie in regula dupa acea sa i lase corigenti.DE ACOLO INTREBAREA,EXISTA O ASEMENEA PREVEDERE O ASEMENEA LEGE ?
ciprianrusu78, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~