Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat pe SRL-D
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat pe SRL-D

Buna ziua, am un SRL-D de 5 luni deschis cu activitate, in cadrul societatii am 3 angajati, insa unul dintre ei numai isi indeplineste atributiunile, insa nici nu vrea sa-si dea demisia sau sa ne despartim de comun acord. cum as putea sa scap de el? pot face restructurari ? de 2 luni societatea nu mai merge asa bine, as putea reduce numarul angajatilor la doi, insa fara sa imi afecteze planul de afaceri? ce criterii gtrebuiesc indeplinite, cum ma invatati sa pot scapa de aceasta "masea" stricata din societatea mea?
Aveti doua psoibilitati :
- fie il concediati disciplinar

- fie il concediati pentru desfiintarea postului.

Pasii concediere disciplinara:

1. Primul pas este intocmirea unui referat de catre seful ierarhic cu privire la abaterea savarsita
2. Al doilea pas, constituirea comisiei de cercetare disciplinara.
3. Al treilea pas, convocarea salariatului in scris, in vederea desfasurarii procedurii cercetarii prealabile.
4. Al patrulea pas: desfasurarea propriu-zisa a cercetarii disciplinare prealabile.
5. Ultima etapa consta in emiterea deciziei de sanctionare disciplinara si comunicarea deciziei.

Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

art.251 C.mun.
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia celei prevazute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
(2) In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
(4) In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un avocat sau de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.

Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emiterea si eliberarea adeverintei de vechime si adeverintei de somaj.
in cazul in care il dau afara prin concedia postului(restructurare) si peste 1-2 luni pot sa reinfiintez acest post ?
Il puteti reinfiinta cand doriti dvs.
am inteles. Insa fluctuatiile de angajari nu-mi afecteaza planul de afaceri pentru cei 10 000 de euro nerambursabili? Multumesc!
Asta numai dvs o puteti sti daca va afecteaza sau nu planul de afaceri. Noi putem emite doar presupuneri in acest sens.