Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC 2015
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC 2015

Buna seara,
Am citit ultimul dvs articol si am vazut ca suma indemnizatiei este de 85% din media ultimelor 12 luni ale veniturilor nete. Pana acum nu era din cele brute? Se mai impoziteaza de catre stat aceasta indemnizatie?
Iar pt concediul cu risc maternal cum se calculeaza?75% din media ultimelor 6 luni ale veniturilor nete sau brute?

Multumesc
Procentul in cazul indemnizatiei CCC s-a calculat la media veniturilor nete inca de la aparitia OUG 148/2005.

Baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Se ia in calcul salariul brut, in acest caz.
Uitati aici un model de calcul
[ link extern ]