Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

in cazul in care parintii a 2 copii au o locuinta si unul din parinti decedeaza,care vor fi cotele parte a fiecarui copil si respectiv a mamei cand se va face taxa de succesiune?
multumesc!
Cotele succesorale sunt urmatoarele:
Art.972-(1)NCC Cota sotului supravietuitor este de:
a) un sfert din mostenire ,daca vine in concurs cu descendentii defunctului;

Dreptul de mostenire al descendentilor

Art.975(3) NCC-In concurs cu sotul supravietuitor ,descendentii defunctului ,indiferent de numarul lor,culeg impreuna trei sferturi din mostenire.
sotul /sotia supravietuitor primeste un sfert din jumatatea sotului defunct sau un sfert din toata mostenirea?
nu prea am inteles,scuze!
alinapauna, utilizator
Sotul supravietuitor primeste un sfert(1/4) din averea formata din bunurile proprii ale sotului defunct.
In cazul dreptului la mostenire al sotului supravietuitor la mostenirea ce cuprinde bunurile comune-dobandite in timpul vietii cu defunctul sot-, drepturile succesorale ale sotului supravietuitor se calculeaza astfel: o jumatate(1/2) din bunurile comune (se considera de drept ca sotul supravietuitor a avut o contributie proprie de 1/2 la bunurile dobandite in timpul casatoriei) plus un sfert(1/4) din cealalta jumatate care apartine sotului defunct.De exemplu:in cazul unui imobil dobandit in timpul casatoriei (bun comun), dreptul sotului supravietuitor se calculeaza astfel:
o jumatate(1/2) din total imobil-contributia sa proprie la bunul comun dobandit in timpul casatoriei plus un sfert(1/3) din cealalta jumatate care este bunul propriu al sotului defunct.
Total drepturi succesorale sot supravietuitor ptr. bunurile comune, ca in exemplu de mai sus :
trei sferturi(3/4),conform calcul: o jumatate(1/2) drept succesoral bun propriu+un sfert(1/4)drept succesoral din bunul propriu al sotului defunct.
Admin, administrator
Rectificare: plus un sfert(1/4 [/b]nu 1/3 cum am trecut din eroare ,din cealalta jumatate care este bunul propriu al sotului defunct.
Admin, administrator
aceste cote se mentin si pentru terenul din jurul casei?
adica daca eu detin o camera,am posibilitatea sa ma extind cu inca o camera datorita faptului ca detin cota parte din curte si teren?
multumesc