Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... studii universitare de licenta
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

studii universitare de licenta

In conditiile in care potrivit art 153 din legea educatiei nr. 1/2011 diploma de absolvire sau de licenta a absolventilor invatamantului superior de lunga durata din perioada anterioara aplicarii celor 3 cicluri tip Bologna este echivalenta cu diploma de studii universitare de master in specialitate, o persoana care a a absolvit ciclul I de studii superioare , respectiv studii universitare de licenta, fara a absolvi si ciclul II (master),se considera a fi absolvent de studii superioare de scurta durata?
Nu, se considera studii superioare de licenta. In anii 90 in cadrul universitatilor au aparut colegiile universitare de 3 ani. Acelea sunt considerate studii de scurta durata.