Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii pentru laborator analize apa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii pentru laborator analize apa

Buna ziua,
Doresc sa deschid un laborator pentru analiza apei potabile din fantani si a apelor reziduale de la persoane fizice din Craiova.
De la cine trebuie sa iau autorizatii ?
cu multumiri ,
Luciana Poipescu
ORDIN Nr. 764 din 15 iulie 2005
pentru aprobarea procedurii de inregistrare la Ministerul Sanatatii a laboratoarelor care efectueaza monitorizarea calitatii apei potabile in cadrul controlului oficial al apei potabile

[ link extern ]

GHID privind criteriile de funcţionare a laboratoarelor de monitorizare a calităţii apei potabile, în vederea înregistrării la Ministerul Sănătăţii

[ link extern ] /

Laboratorul trebuie sa fie acreditat RENAR conform SR EN ISO 17025.

[ link extern ]