Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua divortez de soțul meu si as dori sa știu câta pensie alimentara ii revine băiețelului nostru de 4 ani, soțul mai are si un alat băiat din căsnicia anterioară, care are 23 de ani si este la facultate pe care o plătește tot tatăl lui si chiria tot tatăl lui o plătește plus ca ii mai da si bani de buzunar(300/500€) in fiecare luna.am uitat sa Menționez soțul are un salar de 1200 RON brut dar are o firma cu care lucrează in Franța așa își permite sa i-l întreținăasa bine si pe băiatul cel mare
Crstinaancutac, utilizator
Până când fratele vitreg va împlini 26 de ani sau va termina studiile , fiul dvs. va primi 1/6 din venitul net al tatălui, iar celălat frate 1/6. După ce fratele vitreg va împlini 26 ani sau va termina studiile ( dacă asta se întâmplă înainte să împlinească 26 ani) va primi 1/4 din salariul tatălui.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Pensia de intretinere in favoarea minorului poate fi stabilita pana la maxim 16.5% din venitul net realizat de catre tatal acestuia, atata timp cat mai plateste si celuilalt fiu pensia de intretinere ( pana la varsta de maxim 26 de ani).
Ulterior pensia poate fi majorata pana la 25% din venitul net realizat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Conf.art.529 din Codul Civil Cuantumul pentru 2 copii este de 1/3 din venitul lunar net al parintelui.
Eu zic că e de fapt 16,67 % și nu 16,5 %. Iar 0,17 %, pe care o omiteți, poate fi o sumă considerabilă .
Nu înțeleg de unde ați scos asta cu 16,5 %.
atunci trebuie sa plătească la ambi băieți 16,67% de
baiat
Crstinaancutac, utilizator