avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua divortez de soțul meu si as dori sa știu câta pensie alimentara ii revine băiețelului nostru de 4 ani, soțul mai are si un alat băiat din căsnicia anterioară, care are 23 de ani si este la facultate pe care o plătește tot tatăl lui si chiria tot tatăl lui o plătește plus ca ii mai da si bani de buzunar(300/500€) in fiecare luna.am uitat sa Menționez soțul are un salar de 1200 RON brut dar are o firma cu care lucrează in Franța așa își permite sa i-l întreținăasa bine si pe băiatul cel mare
Ultima modificare: Vineri, 13 Martie 2015
Crstinaancutac, utilizator
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 11:59, 15 Martie 2015
Până când fratele vitreg va împlini 26 de ani sau va termina studiile , fiul dvs. va primi 1/6 din venitul net al tatălui, iar celălat frate 1/6. După ce fratele vitreg va împlini 26 ani sau va termina studiile ( dacă asta se întâmplă înainte să împlinească 26 ani) va primi 1/4 din salariul tatălui.
Ultima modificare: Vineri, 13 Martie 2015
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Pensia de intretinere in favoarea minorului poate fi stabilita pana la maxim 16.5% din venitul net realizat de catre tatal acestuia, atata timp cat mai plateste si celuilalt fiu pensia de intretinere ( pana la varsta de maxim 26 de ani).
Ulterior pensia poate fi majorata pana la 25% din venitul net realizat.
Ultima modificare: Vineri, 13 Martie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Conf.art.529 din Codul Civil Cuantumul pentru 2 copii este de 1/3 din venitul lunar net al parintelui.
Eu zic că e de fapt 16,67 % și nu 16,5 %. Iar 0,17 %, pe care o omiteți, poate fi o sumă considerabilă .
Nu înțeleg de unde ați scos asta cu 16,5 %.
atunci trebuie sa plătească la ambi băieți 16,67% de
baiat
Ultima modificare: Vineri, 13 Martie 2015
Crstinaancutac, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara dupa 18 ani vyo vyo Buna seara! Am nevoie de ajutor intr o situatie si va rog mult sa mi raspundeti pentru a sti din timp ce sa fac. Baiatul meu implineste in iulie varsta de 18 ... (vezi toată discuția)
Majorare pensie intretinere minor ContSters115731 ContSters115731 Buna ziua, as dori sa stiu cat mai este procentul din venit acordat unui minor, cu titlu de pensie de intretinere in cazul in care cel care plateste mai are ... (vezi toată discuția)
Incetare plata pensie viciucviciu viciucviciu In conditiile in care mi se retin din salariu 33% reprezentand pensie pt doi copii majori, la implinirea varstei de 26 de ani a unuia dintre ei trebuie sa ... (vezi toată discuția)