Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Cum platim o persoana fizica din strainatate ce ne ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Cum platim o persoana fizica din strainatate ce ne reprezinta

Buna ziua,
V-as ruga sa ma ajutati cu niste sfaturi. Firma noastra ofera servicii in domeniul IT online (webdesign, promovare, optimizare etc). Avem acum o prima ocazie de a lucra si cu clienti din strainatate dar nu stim cum e mai bine sa organizam lucrurile astfel incat sa respectam legislatia si toate obligatiile fiscale din Romania. Am gasit un colaborator din strainatate (persoana fizica din India) cu care vrem sa stabilim o relatie contractuala. El urmeaza sa reprezinte firma noastra in India si alte tari in care are relatii si sa ne gaseasca parteneri de afaceri (clienti). Pentru aceste servicii va primi un comision. Deocamdata am ajuns la solutia de a incheia un “Representation Agreement” cu durata de un an si prelungire automata in caz ca nu se retrage din contract vreuna dintre parti.
Deci, noi vom presta serviciile firmei din Romania, cu angajati romani, pentru clienti din strainatate (cel mai probabil din Asia). Reprezentantul nostru, persoana fizica, isi va desfasura activitatea in India si ne va gasi clienti. Si acum neclaritatile noastre: Contractul pe care il incheiem cu el trebuie sa aiba o anumita forma sau anumite clauze, trebuie sa il declaram sau sa il inregistram pe undeva in Romania? La banii pe care ii vom plati indianului mai trebuie sa platim vreun impozit, taxa sau contributie?
Multumesc pentru timpul acordat.
Contractul pe care il incheiem cu el trebuie sa aiba o anumita forma sau anumite clauze, trebuie sa il declaram sau sa il inregistram pe undeva in Romania?
nu. doar daca indianul presteaza serv pe teritoriul romaniei
La banii pe care ii vom plati indianului mai trebuie sa platim vreun impozit, taxa sau contributie?
Impozit nerezidenti in cota de 0, 16 sau 50 %
ART. 116 Reţinerea impozitului din veniturile impozabile obţinute din România de nerezidenţi
vedeti la care va incadrati