Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Debitori
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Debitori

Debitorul unei creante certe, lichide si exigibile, in baza unui Contract de vanzare-cumparare comerciala imi tot promite ca-mi va achita debitul dupa ce-si va primi banii de la APIA. Ce act, contract as putea face astfel incat sa implic APIA sa-mi plateasca mie direct debitul?
Nu aveti cum sa obligati APIA sa va achite direct. Daca in contractul incheiat cu debitorul nu s-a inserat o clauza care sa conditioneze executarea obligatiei sale de primirea banilor de la APIA, atunci puteti sa apelati la procedura soamtiei de plata fie in temeiul OG 2/2001, fie OUG 119/2007.
Rectific > OG 5/2001
Absolut nici o sansa nu aveti in momentul de fata sa obligati APIA cu ceva
Ar merge, benenteles daca se convine cu APIA , o cesiune de creanta.
Se intocmeste un contract de cesiune intre debitor si dumneavoastra prin care debitorul isi cesioneaza drepturile banesti care ar urma sa le incaseze de la APIA in favoarea dumneavoastra.
Acest contract se notifica catre APIA punandui-se in vedere ca drepturile banesti cuvenite debitorului sa va fie platite dumneavoastra, conform contractului de cesiune.
Din cate stiu eu, in cazul cesiunii de creanta, nu este necesara acceptul debitorului. Exista doar obligatia de a-l instiinta pe acesta, cum ca datoria a fost cesionata si va trebui sa achite catre noul creditor