Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere magistratura
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere magistratura

in ce consta dosarul de admitere la INM ?...ce conditii trebuie intrunite?...este necesara si experienta profesionala in domeniu?...care sunt materiile?
vezi www.inm-lex.ro
Multumesc ,
Av.Naftanaila a scris:

vezi www.inm-lex.ro

Nu am inteles foarte bine..trebuie experienta in domeniu 5 ani?
Sunt doua modalitati diferite de a intra in magistratura .
1 . admitere Institutul National de Magistratura - care dureaza 2 ani si de obicei este o data pe an - prin august - septembrie ( nu e necesara vechimea )
2. examen de intrare in magistratura ( e necesara vechme 5 ani ) . Se intra direct pe post . De obicei este organizat de doua ori pe an
Este vorba de vechimea in specialitate - 5 ani - la data sustinerii testului grila :)