Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... conditii de inscriere la inm auditori
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

conditii de inscriere la inm auditori

sunt absolvent al facultatii de economie si administrarea afacerilor curs de lunga durata daca fac si masterul la drept pot sa ma inscriu la inm auditori
Buna ziua .
Conditia este ca sa fiti absolvent de Drept .Cititi mai multe pe www.inm.ro.
floreamarius a scris:

sunt absolvent al facultatii de economie si administrarea afacerilor curs de lunga durata daca fac si masterul la drept pot sa ma inscriu la inm auditori

Art. 14 Legea nr 303/2004
privind statutul judecatorilor si procurorilor

(1) Admiterea la Institutul National al Magistraturii se face cu respectarea principiilor transparentei si egalitatii, exclusiv pe baza de concurs.
(2) La concursul pentru admiterea la Institutul National al Magistraturii se poate inscrie persoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) are cetatenia romana, domiciliul in Romania si capacitate deplina de exercitiu;
b) este licentiata in drept;
c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal;
d) cunoaste limba romana;
e) este apta, din punct de vedere medical si psihologic, pentru exercitarea functiei. Comisia medicala se numeste prin ordin comun al ministrului justitiei si al ministrului sanatatii

www.avocatnet.ro/content/art...
[ link extern ] /
floreamarius a scris:

sunt absolvent al facultatii de economie si administrarea afacerilor curs de lunga durata daca fac si masterul la drept pot sa ma inscriu la inm auditori

Nu.
Si site-ul este www.inm-lex.ro, cum a spus si dra luiza.