Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Programul prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Programul prima casa

Buna seara,

Am rugamintea sa ma lamuriti cu o problema. O persoana care indeplineste conditiile pentru inscrierea in programul prima casa, daca primeste mostenire o casa se mai poate inscrie in acest program ? Scuze pentru repetitii.
Multumesc pentru eventualul raspuns.
Da, se poate inscrie fara probleme.

Legea 368/2009 pentru aprobarea OUG nr. 60/2009 privind unele masuri in vederea implementarii programului Prima casa.

3. La articolul 1, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Beneficiarii programului "Prima casa" sunt persoane fizice care la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta nu au detinut si nu detin, individual sau in comun, impreuna cu sotii lor ori cu alte persoane, in proprietate o locuinta, indiferent de modul in care a fost dobandita, cu exceptia cotelor-parti din locuinte dobandite prin mostenire si nici nu au achizitionat dupa aceasta data o locuinta, indiferent de modul de dobandire."
omul zice ca mosteneste o casa, nu o cota parte dintr-o casa.
Poate renunta la mostenire si atunci nu mai are casa si poate lua credit prin acest program. Daca mosteneste o casa, nu mai are nevoie de credit sa isi ia alta.

Cota poate sa fie si de 1/1.
Ce face daca casa mostenita este in alta localitate decat in cea care doreste sa isi cumpere locuinta sau casa mostenita are o valoare de piata mica?
In plus renuntarea la o mostenire implica renuntarea la toata mostenirea nu numai la o parte.
Mai putin conteaza ce face cu ea, cert e ca nu se mai incadreaza in program.
Cunosc cazul unei persoane care detinea o locuinta sub 50 mp si avea si o cota parte dintr-un imobil mostenit depasindu-se cei 50 mp si a fost acceptata ptr programul PC. In lege nu se specifica ce cota-parte maxima poate sa detina si prin urmare poate sa detina si o cota de 1/1.