Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Programul prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Programul prima casa

Buna seara,

Am rugamintea sa ma lamuriti cu o problema. O persoana care indeplineste conditiile pentru inscrierea in programul prima casa, daca primeste mostenire o casa se mai poate inscrie in acest program ? Scuze pentru repetitii.
Multumesc pentru eventualul raspuns.
cota parte-Fractiune a dreptului de proprietate comuna asupra unui bun sau asupra unei mase de bunuri.
1/1 inseamna 1 adica una bucata casa care daca e mai mare de 50 m2 face ca persoana sa nu mai fie incadrata in program.
cititi cu atentie fragmentul si o sa vedeti ca persoana la care va referiti se incadreaza in program pt ca are o casa cu suprafata mai mica si o cota parte - fara sa conteze suprafata , mostenita.
@lucian, vb de un singur mostenitor ? Apoi e important de stiut ce inseamna " Primeste o mostenire ", avem un deces sau nu ?