Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Presedinte asociatie non profit.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Presedinte asociatie non profit.

Presedintele unei asociatii non profit se poate angaja la asociatie in functia de administrator, avand alte atributii decat cele ale Predesintelui ?
Nu pentru ca e o functi aleasa nu una numita. Puteti sa angajati presedintele ca de altfel oricare membru doar pe un proiect finantat din fonduri externe sau publice romanesti si care accepta cheltuieli cu salariile.
Ce intelegeti prin ”administrator”? Ca nu e clar, si la ONG-uri nu se prea foloseste termenul... probabil ceva in genul Director Executiv?
IN principiu se poate, daca Statutul permite, insa vor trebui masuri atente pentru evitarea conflictelor de interese, si deci COnsiliul DIrector sau un vicepresedinte de exemplu sa exercite atributii care in mod normal reveneau presedintelui in relatie cu acel post subordonat pe care il cumuleaza si deci nu mai poate functiona controlul ierarhic...