Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Vicepresedinte si director al asociatiei?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Vicepresedinte si director al asociatiei?

Vicepresedintele asociatiei, din consiliul director poate fi numit si director al asociatiei?
Multumesc
george-neagu, moderator
Nu poate detine in acelasi timp o functie aleasa (vicepresedinte asociatie) si una numita( director asociatie).
poate, ca nicio prevedere legala nu impiedica un asemenea cumul de functii, daca nu il interzice Statutul sau Regulamentul Intern. INSA trebuie avut mare grija sa nu se amestece atributiile de vicepresedinte cu cele de director si sa nu apare conflicte de interese, deci sa fie alt membru CD insarcinat cu exercitarea controlului ierarhic asupra acelei persoane in calitatea ei de director salariat si acel vicepresedinte sa nu participe al nicio decizie CD care se refera la el sau la salariati in general etc. etc.