Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie intracomunitara?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie intracomunitara?

SV X SRL, stabilita si inregistrata in scopuri de TVA in Romania achizitioneaza de la XYZ stabilita in Ungaria si inregistrata in scopuri de TVA in Ungaria si Romania, piese de schimb, care vor fi comercializate, in valoare de 5,000 euro fata TVA. XYZ dispune ca produsele sa fie transportate de la depozitul sau din Satu Mare la sediul societatii X din Ploiesti . Ce suma sau ce mentiune va trece XYZ pe factura?
Speta dvs. nu face obiectul achizitiei intracomunitare intrucat livrarea marfurilor are loc pe teritoriul national. Factura se va emite cu TVA . La cei 5000 euro se aplica si TVA.