Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract partial si contract integral. La cel integral ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract partial si contract integral. La cel integral se primeste preaviz. Ce se intampla?

Buna ziua!
Am 2 contracte de munca. Unul cu 8 ore si unul cu 2 ore. Ce se intampla cand sunt disponibilizat de la cel cu 8 ore. Teoretic as putea sa primesc indemnizatie de somaj, dar practic se poate? Caci am o sursa de venit. Cea cu 2 ore. La 2 ore am venitul mai mare decat ce mi s-ar cuveni ca indemnizatie de somaj pentru pierderea celui de 8 ore.
As aprecia daca ma poate lamuri cineva ce e de facut.
Multumesc!
Eu v-as sfatui, avand in vedere ca nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca aveti un alt CIM: carnetul de munca ce vi se elibereaza in urma incetarii contractului nr. 1 sa il duceti la angajatorul 2 (cel cu partial) si sa declarati acea functie de baza, angajatorul nr. 2 urmand a va opera in carnetul de munca stagiul respectiv. Eventual, poate negociati cu el perioada de lucru si salariul corespunzator, adica mai mare.
Daca aveti un venit paste 500 lei nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj.
Atata timp cat are CIM, inseamna ca nu este in cautarea unui loc de munca, si atunci nu poate fi somer, indiferent de cat de putini bani ia ca angajat. Cei 500 lei se refera la venituri din activităţi autorizate potrivit legii (activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale)
pakos:
Aveti dreptate!
Cred ca ma gandeam la altceva cand am raspuns.
Cer scuze user-ului!