Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafonare casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafonare casa

Daca vreau sa platesc numerar 12000 lei impozitul la primarie pentru cladiri, teren si mijloace transport trebuie sa ma incadreaz in plafonul de 5000 lei plati la un singur furnizor pe zi ?
Conform OG15/1996, modificata prin OG 94/2004. sunt supuse limitarii platile catre persoane juridice.
Primaria este o persoana juridica prin urmare se aplica prevederile privind plafonarea platilor la nivelul de 5.000 lei zi catre o singura persoana juridica.

Sunt impozite catre bugetele locale, si sunt incadrate la exceptii, deci pot sa faci plati catre bugetele locale deoarece sunt decizii de impunere.