avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafonare casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafonare casa

Daca vreau sa platesc numerar 12000 lei impozitul la primarie pentru cladiri, teren si mijloace transport trebuie sa ma incadreaz in plafonul de 5000 lei plati la un singur furnizor pe zi ?
Cel mai recent răspuns: beinaz a , utilizator 14:14, 26 Martie 2015
Conform OG15/1996, modificata prin OG 94/2004. sunt supuse limitarii platile catre persoane juridice.
Primaria este o persoana juridica prin urmare se aplica prevederile privind plafonarea platilor la nivelul de 5.000 lei zi catre o singura persoana juridica.

Sunt impozite catre bugetele locale, si sunt incadrate la exceptii, deci pot sa faci plati catre bugetele locale deoarece sunt decizii de impunere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon maxim plati prin casierie euroguadasol euroguadasol Va rog sa imi spuneti daca mai exista acel plafon maxim de 5000 de lei de plati prin casierie catre furnizori. Vreau sa stiu exact ce spune legea. cat am voie ... (vezi toată discuția)
O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)
Chitante gabriolet gabriolet Am facturat catre o scoala la data de17.06,suma de 10830 lei. Pe 22.06. am taiat o chitanta si am primit numerar 3000 lei, iar pe 23.06 cu alta chitanta am ... (vezi toată discuția)