Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculare varsta iesire la pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculare varsta iesire la pensie anticipata

Buna seara, am cateva intrebari la care nu gasesc raspuns, poate ma ajutati dumneavoastra, mama mea a avut un accident care s-a soldat cu operatie si momentan cu internare intr-o clinica de recuperare, si ar vrea sa iasa la pensie, dar nu stie in ce grupa de munca se incadreaza, ( profesia - confectioner incaltamine); si daca se incadreaza la pensie de invaliditate sau la pensia de boala, mentionez ca in urma operatiei nu poate merge si si-a pierdut capacitatea de autoingrijire.
Data nasterii 07.04.1959, femeie , ani lucrati 28, cu mentiunea ca 14 ani si 5 luni i-a lucrat la un singur angajator. Avand in vedere varsta, nu putem sa deschidem dosar pentru pensie anticipata? Si daca da, care ar fi penalizarile?
Va multumesc anticipat, cu stima Ana Jurca.
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1959 carsta standard de pensionare este de 61 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. In aceste conditii poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 5 luni, in septembrie 2020.

3. - Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 5 luni, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 39 de ani si 5 luni.
- Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 5 luni, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 31 de ani si 5 luni.
- Mama dvs. are un stagiu de cotizare de numai 28 de ani.

4. - Ar putea beneficia de pensie de invaliditate (pensie de boala) oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.