avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... S-a prescris datoria?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

S-a prescris datoria?

Buna ziua . Am o nelanurire vreau sa stiu daca mi-sa prescris datoria fata de o societate. In data de 11-11-2008 am castigat un proces prin care am primit de la o societate o suma de bani. Aceasta societate a facut recurs in instanta in data de 06-02- 2009 care sa terminat in data de 29-06-2010 si a castigat procesul Eu nu am fost instintat de acest proces .In data de 12-09-2013 se face deschiderea dosarului de executare silita,iar prin incheierea din data de 22-07-2014 s-a incuviintat executarea silita a debitorului (adica a mea). In data de 04-02-2015 mi s-au blocat conturile bancare . mentionez ca eu nu am fost adus la cunostinta de datoria pe care o aveam decat acum cand mi sa pus proprirea pe cont .desi eu am acelasi domiciliu din data de 2001 As dori sa stiu daca datoria e prescrisa sau nu ...... Multumesc frumos .
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:40, 18 Martie 2015
Teoretic s-a prescris in 30-06-2013, insa nu inteleg cum de a fost incuviintata executarea silita, poate va scapa ceva, poate ati primit intre timp o somatie sau altceva. Trebuie verificat.
NU,nu am mai primit nici o instintare sau vreo somatie , nu am stiut nici ca sa facut recurs
de la biroul executoresc cand am intrebat de ce nu am fost anuntati mi sa spus ca nu au avut adresa mea complecta doar numele ,codul numeric personal si localitatea ( fara strada si nr) si ca au trimis o instintare dar aceeasta sa reintors la ei pe motiv ca nu avea adresa completa . ce as putea face? multumesc !
Contestare la executare sau contestare la titlu dupa caz, trebuie vazute actele, urgent.
multumesc cred ca nu sa prescris deoarece sentinta sa incheat in 29/06/2010 si stampila definitiva si irevocabila sa pus dupa ce au venit judecatori din concediu in 20/09/2010:(:(:( desi drept la recurs era de 15 zile . pe mine ma avantaja data de 29/06/ 2010 findca dosarul de executare silita sa deschis in data de 12/09/2013 :(:( nu stiu care e data de la care se ia in considerare ca au trecut 3 ani ma ajutati va rog?
Ultima modificare: Marți, 17 Martie 2015
mariangabrieldumitrescu, utilizator
Data este cea a ramanerii definitive a hotararii sau, dupa caz data expirarii termenului pana la care trebuia introdus recursul.
V-am spus din primul mesaj ...
nu inteleg cum de a fost incuviintata executarea silita, poate va scapa ceva

Alte discuții în legătură

Somatie de executare silita Theo_95 Theo_95 Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema -la data de 11-02-2005 am fost instiintati ca societatea a fost dizolvata .La aceea data mai aveam pe societate ... (vezi toată discuția)
Ordonante peste ordonante (oug71/2009 ; oug18/2010 ; oug45/2010 ; oug113/2010) lungu1on lungu1on [u]Oug71/2009[/u] : art.1 , (1^1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorii asociatie cornelia05 cornelia05 In anul 2013 s-a executat silit un imobil pentru un credit neachitat in franci. In 2012, asociația de proprietari da in judecată proprietarii pt datorii. Se ... (vezi toată discuția)