Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Aport in numerar RJIP
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Aport in numerar RJIP

Buna ziua!
Am o nelamurire legata de inscrierea aportului in numerar in RJIP (de la 1.03.2015). Daca eu, ca persoana fizica(din buzunarul meu) am achitat impozitul pe venitul PFA, mai trebuie sa trec in RJIP suma de 74 lei (din declaratia de impunere pe trim I din 2015) ca aport in numerar si abia apoi sa inregistrez aceasta suma ca si cheltuiala? Sau pur si simplu inregistrez doar cheltuiala de 74 lei in RJIP la "Plati in numerar".
Direct cheltuiala
Registrul poate sa fie negativ.
Nu este registru de casa....